Wyszukiwanie po tagu: wynalazki
Łącznie 13 znalezionych pozycji.
Pokaż # wyników na stronie:

Hal - Pierwszy inteligentny komputer?

Komputer o wdzięcznym imieniu Hal, nazwany tak na cześć samoświadomej maszyny z "Odysei kosmicznej 2001", jest pierwszą na świecie formą sztucznej inteligencji, będącej w stanie zrozumieć ludzki język. Tak przynajmniej twierdzą jego wynalazcy.  

Nikola Tesla - wyklęty czarodziej techniki

Czy wiecie, że bez geniuszu tego zapomnianego niemal uczonego nie byłoby radia, autozapłonu, telefonu, generatora i przekaźnika prądu zmiennego, a także telewizji? No, może ktoś kiedyś by to w końcu wymyślił - ale on był pierwszy.  

Przypadek rządzi światem

Zdarza się bogaczom i biedakom, możnowładcom i zwykłym zjadaczom chleba  

Co się kryje w lodach Antarktydy

Powojennemu światu III Rzesza dała wielu świetnych naukowców, którzy po klęsce Hitlera z radością zgodzili się pracować na rzecz zwycięzców. Alianci ze zdumieniem dowiedzieli się, że w niemieckich laboratoriach powstawały projekty, które o całe lata wyprzedzały dokonania światowej nauki. Niektóre pozostają zagadką do dziś...  

Inna wizja świata

Na pograniczu oficjalnej nauki rozwija się w szalonym tempie nauka, powiedzmy, alternatywna. Przed ludźmi roztacza ona obraz niemal nieograniczonych możliwości.  

Żywa woda i inne cuda

Podobno można zamontować sobie w domu źródełko uzdrawiającej wody albo w samochodzie urządzenie, które ograniczy spalanie benzyny. Te wynalazki są solą w oku naukowców. Istnieją, działają, ale za nic nie można powiedzieć - jakim cudem...  

Drzewa - Najwięksi przyjaciele człowieka

Współczesna cywilizacja, oprócz cudownych wynalazków uprzyjemniających nam życie, niesie ze sobą wiele zagrożeń. Oderwani od natury, odseparowani od energii ziemi, bombardowani oceanem sztucznie wytworzonych fal elektromagnetycznych itp. chorujemy, stajemy się wyobcowani, a nawet obcy dla środowiska. Całkowity powrót do natury jest teraz niemożliwy - wiązałby się bowiem ze zniszczeniem cywilizacji - ale możemy znów nawiązać z nią łączność. Pomogą nam w tym drzewa.  

Perpetuum mobile czyli niechciane wynalazki

Jeśli teoria nie pasuje do rzeczywistości, trzeba zmienić... rzeczywistość  

Ale się porobiło

Niedawno przy rodzinnym stole przypominaliśmy sobie, co nowego pojawiło się w świecie za naszej pamięci. I okazało się, że jest tego więcej niż można by przypuszczać. Świat zmienił się nie do poznania.

Triumf wyobraźni i geniuszu, czyli IV Forum Niekonwencjonalnych Wynalazków

Czy w dobie komputerów i wyspecjalizowanych zespołów badawczych można jeszcze dokonać jakiegoś rewolucyjnego odkrycia, mając do dyspozycji jedynie własny umysł i parę prostych narzędzi ślusarskich? Okazuje się, że... tak. Miliony samouków, zaskakujących wiedzą fachową i przenikliwością, uparcie tworzą alternatywny nurt nieskrępowanej myśli technicznej.  

Nadchodzą mikroroboty

Czy już niedługo w naszych żyłach będą buszować mikroroboty?  

Medycyna XXI Wieku

Sportowcy niemieccy należą do światowej czołówki. Słyną głównie z niezwykłej wytrzymałości. Piłkarze grają zaciekle do ostatniego gwizdka, biegacze zwalniają dopiero za metą, kolarze ścigają się do upadłego. Skąd biorą siły? Wykorzystują legalny doping - prysznic w pulsacyjnym polu magnetycznym.  

ADR - Ochrona przed skażonym światem

Naukowcy z wielu uznanych laboratoriów kiwają z niedowierzaniem głowami. Niepozornie wyglądające dyski zmieniają istotne parametry biologiczne organizmów żywych i oddziałują na otoczenie, powodując reakcję różnych precyzyjnych aparatów pomiarowych. Chodzi o ADR-y, urządzenia wynalezione przez inż. Stanisława Adriana Wosińskiego z Gdańska.  

Archiwum - Gwiazdy mówią

Przeglądaj archiwum z:

Gwiazdy Mówią - aktualne e-wydania

Wróżka - aktualne e-wydania